INAUGURACJA – Kotz, Malesza, Sikorski –
WSPOMNIENIE WIENIAWSKIEGO
4. czerwca 2016 , Niedziela , g.20.15
Bazylika  św.Trójcy w Kobyłce
Kościelna 2
Celina Kotz -skrzypce,
Anna Malesza -skrzypce,
Marcin Sikorski – fortepian
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im.H. Wieniawskiego, odbywający się co 5 lat w Poznaniu fascynuje mnie już kilkadziesiąt lat. W minionym roku fascynował mnie równie mocno. Dlaczego Anna Malesza ? – bo jej gra, którą usłyszałam przez ścianę – zatrzymała mnie. To odczucie, które zdarza mi się niezwykle rzadko. Jest znakomita. Odkryłam w niej niesamowite połączenia twardości, muzykalności, pasji, siły, śpiewności. „Ona gra jak Ojstrach” – pomyślałam. Dlaczego Celina Kotz? – bo to Ona jednak zwykle wygrywa. Na Wieniawskim wygrała w konkursie publiczności. Zachwycała. Nie było słychać głosu przeciwko niej. Byśmy mogli osobiście poznać i zobaczyć, co w tych skrzypaczkach mimo niewątpliwych odmienności tak fascynuje – zaprosiłam Obie Panie. Tu nie będą rywalizować, chyba że o serca publiczności.  Posłuchamy odmiennych muzycznych charakterów, odmiennych typów gry, ale bez wątpienia zasługujących na wielki aplauz. Towarzyszyć im będzie na scenie- tak jak podczas konkursu – Marcin Sikorski, świetny pianista kameralista związany z konkursem Wieniawskiego od lat 90-tych. 
Serdecznie Państwa zapraszam na to niezwykłe „bliskie spotkanie trzeciego stopnia” z fascynującymi talentami Celiny Kotz, Anny Maleszy i Marcina Sikorskiego. Nie można nie zauważyć, że scena wypełni się pięknem nie tylko dźwiękowym. Panie są bowiem także jako osoby – niezwykłej urody.

CELINA KOTZ jest jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia w Polsce. Jej interpretacje zachwycają publiczność i budzą uznanie jury wielu konkursów. Jest laureatką pierwszych nagród:
Malta International Music Competition,
IX Ogólnopolskim Konkursie im. Z. Jahnkego,
III Ogólnopolskim Konkursie im. Eugenii Umińskiej,
Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ernsta i Szymanowskiego
Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini,
zdobywczynią Grand Prix XXX Międzynarodowego Konkursu im. Prof. Nedyalki Simeonovej w Haskovo
półfinalistką oraz laureatką trzech nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
W 2016 roku podczas trasy koncertowej po USA debiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, występowała też w wielu krajach Europy oraz Azji. Artystka wielokrotnie koncertowała z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in., Hofer Symphoniker, Kunitachi Symphoniker czy Euro Symphony SFK Orchestra, Filharmonii Poznańskiej, Bałtyckiej, Śląskiej, Opolskiej, Sudeckiej i Zielonogórskiej. Jest członkiem brukselskiej Hulencourt Soloitst Chamber Orchestra, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Poznania, Fundacji Pro Bono Musicae i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 6 lat. Obecnie doskonali umiejętności pod okiem Bartosza Bryły oraz Jarosława Nadrzyckiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W ramach programu Erasmus była studentką Universitat fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez sławy wiolinistyki.

Anna Malesza – Absolwentka klasy skrzypiec prof. zw. Marcina Baranowskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wybitnie zaprezentowała swoje umiejĘtnści podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu 2016. Jest laureatką licznych konkursów:

GRAND PRIX na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie
I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu,
I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Nagroda Filharmonii Zabrzańskiej za wybitną osobowość, oraz nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach za najlepsze wykonanie utworu Jana Wincentego Hawela „Cadenza per violino e pianoforte”,
II nagroda na II Międzynarodowym Konkursie im. H. W. Ernsta i K. Szymanowskiego we Wrocławiu
I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. W. Ernsta i K. Szymanowskiego we Wrocławiu,
I nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie,
II nagroda na 9 Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu,
II nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie,
Tytuł półfinalisty na Joseph Joachim International Violin Competition w Hannoverze 2015r,
Medal Młodej Sztuki przyznawany przez Głos Wielkopolski za wybitne osiągnięcia muzyczne,
Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Nagrodę Miasta Poznania, prestiżowy tytuł Laureata Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Koncertowała jako solistka z towarzyszeniem orkiestr filharmonii : Sudeckiej, Pomorskiej, Krakowskiej, Częstochowskiej, Gorzowskiej, Lubelskiej, Zabrzańskiej, Wrocławskiej, Poznańskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Symhony Orchestra RTE w International Concert Hall w Dublinie, orkiestry Sinfonia Varsovia, Polskiej Orkiestry Radiowej, Gottinger Symphone Orchester. 

Marcin Sikorski

„Muzyk grający na fortepianie” – tak o sobie mówi Marcin Sikorski – uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów. Jego pasją jest interpretowanie arcydzieł kameralistyki. Niedawno rozpoczął współpracę ze skrzypaczką Soyoung Yoon – bezapelacyjną zwyciężczynią ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Po ich recitalu podczas tegorocznego Gdańskiego Festiwalu Muzycznego Borys Kossakowski pisał: „W duecie (bo tak to trzeba określić) z pianistą Marcinem Sikorskim stworzyli wszechświat, który bez reszty pochłonął publiczność.” Jego występy spotykają się z uznaniem publiczności i krytyków. Oto niektóre opinie: S. Olędzki – „fenomenalny muzyk”, A. Rozlach – „pianista precyzyjny i dynamiczny”, D. Szwarcman – „znakomity kameralista”, D. Gonet -„pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni”, M. Komorowska – „wytrawny kameralista”.
Marcin Sikorski był uczniem Bogumiły Ścigały w PSM w Bytomiu oraz studentem Marii Szwajger-Kułakowskiej w katowickiej Akademii Muzycznej. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.
Koncertuje m.in. w Polsce, USA, Rosji, Niemczech, Austrii, Belgii, Gruzji, Holandii i na Ukrainie. W 2001 roku debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena. Jest laureatem nagrody „Fryderyk” za rok 2006. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak: Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Festiwal Pianistyki Polskiej, Gdańska Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów.
Marcin Sikorski wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów skrzypcowych, ostatnio na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Chaczaturiana w Erywaniu w Armenii. Pracował jako oficjalny pianista międzynarodowych konkursów skrzypcowych: im. J. Joachima w Hanowerze, im. B. Brittena w Londynie oraz wielokrotnie Konkursu im. H. Wieniawskiego.
Owocem muzycznych spotkań Marcina Sikorskiego z różnymi artystami są również płyty CD. Z Anną Marią Staśkiewicz zarejestrował utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem AKADEMOS nagrał kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker – transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. W 2012 roku przy współpracy Programu II Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się płyta z Sonatami skrzypcowymi R. Straussa i D. Szostakowicza oraz premierowym nagraniem Ciaccony K. Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę, nagrana ze skrzypkiem Jakubem Haufą i altowiolistką Katarzyną Budnik-Gałązką.
Obecnie pianista jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie wiele lat blisko współpracował z nieodżałowaną profesor Jadwigą Kaliszewską. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci – Sabiną, Stasiem i Leosiem.