11. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów​

Festiwal Perła Baroku - Prawdziwe brzmienie Chopina

SIJIA MA – SIYING QIN

We wrześniu 2018r odbędzie się po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina na instrumentach z epoki. To historyczny moment. Rozpoczyna się nowe wielkie cykliczne wydarzenie muzyczne o międzynarodowym zasięgu. Do finałowych zmagań na scenie I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na historycznych instrumentach (wrzesień 2018) dopuszczono 30 kandydatów. Chiny reprezentowane będą przez dwie pianistki: Sijia Ma i Siying Qin. Będziemy mieć wielką przyjemność wysłuchać ich koncertu podczas Miedzynarodowego Festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów.
Fortepian Broadwood z 1846 r. który usłyszymy mierzy 245 cm długości i jak na tamte czasy jest instrumentem wprost ogromnym. Budzi podziw doborem przepięknego drewna (palisander) i kunsztem obróbki. Broadwood wykonywał zresztą – podobnie jak Antonio Stradivari na wiek przed nim- instrumenty nie tylko o zjawiskowym brzmieniu, lecz również o zjawiskowej urodzie. Jako konstruktor i fortepianomistrz John Broadwood był pionierem wielu odkryć technicznych, które zmieniały fortepian w nowoczesny instrument o selektywnym wyrazistym dźwięku. Inne wytwórnie kopiowały jego odkrycia. Jako pierwszy w historii zapraszał do współpracy naukowców fizyków i akustyków. Cudownych instrumentów Broadwooda z XIXw jest na świecie kilkanaście, a w Polce – jeden. Ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina odbył sie w Edynburgu w październiku 1848r. Zagrał go właśnie na fortepianie Broadwooda. Będziemy mieli wielką przyjemność i niemal metafizyczną szansę przenieść się do Europy XIXw. by uslyszeć prawdziwy dźwiek fortepianu tamtych czasów.

Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
->->-> WSTĘP WOLNY <-<-<-

Program koncertu

                                                                                                                         / treść archiwalna ukryta /

Sijia Ma -Perła Baroku 2018

Sijia Ma to znakomita pianistka Chińska młodego pokolenia. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat. Kształciła się w Foshan (Chiny) pod kierunkiem profesorów Yevdokivy Petrytchenko, Nikolaisena Krizhanovskiego i Sergeia Kalacheva. Nastepnie podjęła studia w Niemczech u prof. Grigoria Gruzmana, oraz prof. Huberta Rutkowskiego na University of Music and Theatre w Hamburgu.

Sijia Ma zdobyła jako pianistka wiele nagród na międzynarodowych konkursach, najważniejsze z nich to:
I Nagroda w Deyishaunxin Arts Competition,
II Nagroda na Nanhai Talent Competition,
II Nagroda na Xiamen Piano Competition,
III Nagroda na 58. Grotriana Steinweg Competition,
III Nagroda na Elise-Meyer-Stiftung Competition,
wyróżnienie w KAWAI Competition,
finał 8th Chopin Competition for Young Pianist w Chinach.
Zwycięstwo w Steinway Prize w Hamburgu.

Jako solistka i kameralistka koncertowała w różnych krajach. W latach 2017 i 2018 otrzymała zaproszenia na występy w Warszawie na Festiwalach Mozartowskich, oraz na wystep podczas uroczystego koncertu otwarcia Festiwalu Chopinowskiego w Hamburgu.

Siying Qin - Perła Baroku 2018

Siying Qin urodziła się w prowincji GuangXi w Chinach. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat. Pierwsze lata kształcenia odbyła w Chinach. Po ukonczeniu szkoły średniej studiowała w konserwatorium im.Rachmaninowa w Rostov. Następnie doskonaliła artystyczne umiejętności pod okiem prof. Huberta Rutkowskiego w University of Music and Drama w Hamburgu.
Zdobyła nastepujące nagrody:
I Nagroda na All-Russian Open Competition of Piano Duets,
I Nagroda na China -ASEAN Teenagers’ Piano Competition,
Special Prizes na 3rd International Theodor Leschetizky Piano Competition.