O Festiwalu

Pomysł tego festiwalu zrodził się latem 2007r. Powstał z zachwytu nad urodą pięknej bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce, z miłości do muzyki i sztuki, i chęci dzielenia się tym zachwytem. Pragnienie musiało przerodzić się wdziałanie. Cała praca: od telefonów, pism, próśb, prób aż do pomysłów odrzucanych i akceptowanych – odbywała się w Gdańsku, w mieście w którym jeszcze wtedy mieszkałam…

Ale szykowała się przeprowadzka. Mimo iż dom w Kobyłce nie był jeszcze gotowy, w surowym wnętrzu stanął laptop a ozdobiła je koncertowa suknia. I tak w maju 2008r. – dzieło ukazało się światu – odbył się I Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów.

Podczas pierwszej edycji festiwal nazywany był w prasie „najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci” i „centrum kulturalnej Europy”. Do dziś artykuły na temat festiwalu osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Obecnie jednym z najważniejszych czynników które rozsławiają to wydarzenie jest nadzwyczajna atmosfera koncertów, zachwycająca nie tylko widownię, ale także przybywających na festiwal artystów. Wielu z nich- choć koncertowali w najznamienitszych salach koncertowych świata- po koncercie na tym Festiwalu powiedziało „to mój najlepszy koncert w życiu”.

 W 2009 roku, czyli już podczas 2.edycji, zrealizowano o festiwalu film dokumentalny, emitowany na antenie TVP Kultura. Wystąpiła tu ponad setka artystów, a wśród nich zdobywcy Grammy Award, Midem Classical Award, Diapason d’Or, Gramophone, Telerama i innych niezwykle prestiżowych nagród fonograficznych, oraz laureaci światowych konkursów muzycznych.

Znakomicie brzmi w Kobyłce muzyka barokowa, ale to obecność Mistrzów, a nie jednego tylko stylu, jest ideą która przyświeca wszystkim koncertom festiwali. Usłyszeć tu można muzykę od średniowiecznej po jazz i flamenco, a kluczem doboru artystów była i pozostaje wielka osobowość artystyczna.

 Minione 10 edycji spotykaliśmy się na progu lata. Festiwal PERŁA BAROKU®  2018 odbędzie się po raz pierwszy wczesną jesienią, na przełomie września i października.  


To piękny czas…Przyjedź i Ty.  Usłysz i poczuj to, co my.
Serdecznie zapraszam

Anna Szarek

*****

Koncerty Festiwalowe odbywają się we wnętrzu barokowego kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej, cytując za historycznym zapisem: „w oddalonej dwie mile od Pragi” podwarszawskiej Kobyłce. Kościół posiada unikatową architekturę i jest uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Częścią misji Festiwalu była i jest ukazywanie światu piękna tego zabytku.