O Festiwalu

Pomysł tego festiwalu zrodził się latem 2007r. Powstał z zachwytu dla znakomitej muzyki i sztuki, ale także dla urody bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce. Pragnienie przerodziło się w działanie i tak, w maju 2008r., dzieło ukazało się światu – odbył się I Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Jego misją od początku istnienia jest upowszechnianie znakomitych interpretacji wielu gatunków i stylów muzyki. Usłyszeć tu można muzykę od renesansowej po jazz, a kluczem doboru artystów była i pozostaje wybitna osobowość artystyczna.

Podczas pierwszej edycji festiwal nazywany był w prasie „najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci” i „centrum kulturalnej Europy”.
Do dziś artykuły na temat festiwalu osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy.
Obecnie jednym z najważniejszych czynników które rozsławiają to wydarzenie jest nadzwyczajna atmosfera koncertów, zachwycająca nie tylko widownię, ale także przybywających na festiwal artystów. Wielu z nich- choć koncertowali w najznamienitszych salach koncertowych świata-
po koncercie na tym Festiwalu powiedziało „to mój najlepszy koncert w życiu”. 

 W 2009 roku, czyli już podczas 2. edycji, zrealizowano o festiwalu film dokumentalny, emitowany na antenie TVP Kultura.
Wystąpiła tu ponad setka artystów, są wśród nich zdobywcy nagród Grammy, Midem Classical, Diapason d’Or, Gramophone, Telerama
i innych niezwykle prestiżowych nagród fonograficznych, oraz laureaci światowych konkursów muzycznych.

Znakomicie brzmi tu muzyka barokowa, ale to obecność Mistrzów, a nie jednego tylko stylu, jest ideą która przyświeca wszystkim koncertom festiwali.

Wstęp na koncerty jest niebiletowany. Wydarzenie od 12 lat jest realizowane ze środków sponsorskich i dotacji publicznych.
Minione 12 edycji obejrzało ponad 40 tys ludzi.

Rozdajemy emocje, zachwycamy muzyką. Oszałamiamy pięknem wnętrza.

To magiczny czas… Przyjedź. 
Usłysz i poczuj to, co My.
Serdecznie zapraszam

Anna Szarek 

*****

Koncerty Festiwalowe odbywają się we wnętrzu barokowego kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej, 16km od Pałacu Kultury i Nauki
w podwarszawskiej Kobyłce (ul.Kościelna 2) Ten zabytek klasy „0” posiada unikatową architekturę i jest uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Częścią misji Festiwalu jest ukazywanie światu piękna tego zabytku.