17. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów
INAUGURACJA
25.06.2024 Wtorek
godz. 19.15
MARCIN DYLLA
MISTRZOWSKI RECITAL GITAROWY
Uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie, zainauguruje 17. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku!
Misją Festiwalu jest dostępność najlepszych światowych wykonań i zapraszanie na kosztowanie muzyki i sztuki, dlatego koncert ten nie jest biletowany! Jest to możliwe dzięki Sponsorowi: Nuctech Sp z o.o., Donatorom: Miasto Kobyłka, Powiat Wołomiński, Województwo Mazowieckie i Partnerowi: YAMAHA, oraz staraniom Fundacji Perła Baroku.
Zapraszamy do Kobyłki, do zjawiskowo pięknej barokowej bazyliki Świętej Trójcy. 16 km od Pałacu Kultury i Nauki, 2 mile od Pragi, dojeżdża tu pociąg podmiejski (15 min z dworca wileńskiego), oraz autobusy spod Domów Centrum. Na gości czeka najlepsza muzyka i niezrównana atmosfera. Wiecej… poczytają Państwo poniżej.
Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2 Kobyłka
w s t ę p w o l n y
Okrzyknięty przez Washington Post „jednym z najbardziej utalentowanych gitarzystów na świecie” Polski gitarzysta Marcin Dylla jest rzadkim zjawiskiem w najnowszej historii gitary klasycznej. Wielu krytyków muzycznych, koneserów i melomanów potwierdza, że Marcin Dylla należy do światowej elity gitarzystów klasycznych. Pozycję tę ugruntował między innymi dzięki niezrównanej liczbie nagród, w tym 19 I Nagród w latach 1996-2007 na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych na całym świecie. Jego ostatnim triumfem był złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Guitar Foundation of America International Competition 2007 w Los Angeles, znanym jako najbardziej prestiżowy konkurs gitarowy świata, po którym w sezonie 2008–2009 odbył tournée po ponad 50 miastach w Ameryce Północnej, Meksyku i Kanadzie, a nagranie video tego recitalu na żywo dla Mel Bay Publications oraz nagranie płyty CD dla Naxos znalazło się na liście 10 najlepiej sprzedających się albumów wytwórni Naxos.
Marcin Dylla zadebiutował z recitalem w Concertgebouw w listopadzie 2016 r., podczas sezonu 2016/2017, w tym czasie był także mianowanym wykładowcą-rezydentem Konserwatorium Muzycznego w San Francisco. Do najważniejszych punktów ostatniej trasy koncertowej zaliczały się zaproszenia powrotne do Meksyku, Chile i recitale w całej Azji, w tym w Japonii w Tokio, Nagoi, Fukuoce, Hiroszimie i Hokkaido. Na Tajwanie w Taipei National Concert Hall z Taipei Symphony Orchestra i Carnegie Hall zadebiutował podczas dwumiesięcznego tournee po Ameryce Północnej z recitalami na obu wybrzeżach. W Europie wrócił do Konzerthaus w Wiedniu i został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Koblencji, corocznym ważnym festiwalu gitary klasycznej, gdzie jest artystą uwielbianym przez publiczność.
Otrzymuje regularne zaproszenia na recitale w USA: do Cincinnati, Lexington, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Sonoma, Cleveland, Nowego Jorku, Utah, Miami, Bostonu, New Jersey i Seattle, występował także z Riverside Symphonia w projecie Piazzolli z koncertem podwójnym na gitarę i bandoneon. Regularnie koncertuje w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Szwecji, Danii, oraz oczywiście w Polsce i we Włoszech, gdzie powrócił, aby zasiadać w jury 42. edycji Międzynarodowego Konkursu Gitary Klasycznej Michele Pittalugi.
Działalność orkiestrowa Marcina Dylli obejmuje niezliczone koncerty, w tym abonamentowe z Filharmonią Narodową pod dyrekcją Christiana Arminga (Concierto del Sur Ponce’a i Concierto de Aranjuez Rodrigo), a także coroczne recitale w całej Europie. W USA występował jako solista z Bakersfield Symphony Orchestra podczas poszukiwań nowego dyrektora muzycznego. Ponadto występował jako solista z Buffalo Philharmonic Orchestra pod dyrekcją JoAnn Falletta, Orquesta Sinfónica de Radio Television Espanola (RTVE Madryt, Hiszpania), St. Petersburg Philharmonia Orchestra (Federacja Rosyjska), Orchestra Filharmonica di Torino (Włochy), Stuttgart Radio Symphony Orchestra, z Narodową Rumuńską Orkiestrą Radiową w Bukareszcie i Orkiestrą Kameralną w Essen (Niemcy).
W 2006 roku Cecilia Rodrigo, córka legendarnego hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo, wybrała Marcina Dyllę do wykonania światowej premiery niedawno odkrytego nowego dzieła gitarowego jej ojca zatytułowanego „Toccata” (1933) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia w Madryt. W 2002 roku na VII Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złota gitara” dla najlepszego młodego gitarzysty.
Występował w wielu znakomitych salach koncertowych, m.in. w Konzerthaus, Musikverein i Palais Lobkovitz w Wiedniu (Austria), Auditorio Nacional i Auditorio Conde Duque w Madrycie (Hiszpania), Filharmonii w Petersburgu (Federacja Rosyjska), Kleinhans Music Hall w Buffalo (USA), Villa Hügel w Essen (Niemcy) i Palazzina Liberty w Mediolanie (Włochy). Oprócz gościnnych występów na praktycznie każdym większym festiwalu gitarowym w Europie i Ameryce Północnej, był regularnie zapraszany do występów na Festival Internazionale Settimane Musicali di Stresa (Włochy), Don Kichot Music Festival (Paryż, Francja), Burghofspiele Eltville (Niemcy), Międzynarodowy Festiwal Musical Olympus (St. Petersburg, Federacja Rosyjska), Inverno Musicale (Alzano, Włochy), Central European Music Festival (Zilinai, Litwa), Festival Internacional de Música (Toledo, Włochy) i Musique Dans la Rue (Aix-en -Prowansja, Francja).
Marcin Dylla urodził się w Chorzowie w 1976 roku, a pierwsze lekcje gry na gitarze pobierał w Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej w rodzinnej Polsce. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Ad. Wandy Palacz, a następnie ukończył studia u Oscara Ghiglii, Sonji Prunnbauer i Carlo Marchione w Akademii Muzycznej w Bazylei (Szwajcaria), Fryburgu (Niemcy) i Maastricht (Holandia). Obecnie jest profesorem gitary w Akademii Muzycznej w Katowicach i Westfälische Wilhelms-Universität Münster.