Anna Szarek

Anna Szarek - FESTIWAL PERŁA BAROKU

Anna Szarek - Twórca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku - Koncerty Mistrzów.

Urodziła się w Elblągu, gdzie rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 6 lat. Następnie ukończyła z wyróżnieniem Indywidualny Tok Nauczania dla uczniów wybitnie uzdolnionych w Gdańskim Liceum Muzycznym, w klasie znakomitej pedagog Jadwigi Ewald. Studiowała u profesorów Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza i Stanisława Firleja, studia również ukończyła z wyróżnieniem. Lekcji mistrzowskich udzielali jej m.in.: prof. Natalia Szachowska z Moskwy, prof. Tobias Kuhne z Wiednia, prof. Milos Sadlo z Pragi, prof. Hopkinson Smith z Bazylei, prof. Christopher Caudle z Londynu.

W 1997r. zdobyła I Nagrodę w kategorii solistów na I Międzynarodowym Konkursie im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, by 3 lata później zdobyć tam I Nagrodę w kategorii kwartetów i Grand Prix. Otrzymała też wiele innych nagród, w tym I Nagrodę na Konkursie Wiolonczelowym Polski Północnej, I Nagrodę na Konkursie Kameralnym w Gdańsku, oraz Pomorską Nagrodę Artystyczną za Najlepszy Debiut 2000r. Była finalistką Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Tansmana i półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Gaudeamus w Rotterdamie (Holandia).

Występowała jako solistka i kameralistka w polskich filharmoniach, a także na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Francji, Luxemburgu, Hiszpanii, Niemczech i Holandii. W USA zadebiutowała w 2000r. solowymi występami w Chicago (na jeden z koncertów przybył Krzysztof Penderecki). Nagrywała dla ZPR Records i Bayerische Rundfunk.

W dziedzinie muzyki rozrywkowej była pierwszą wiolonczelistką telewizyjnych festiwali w Sopocie. Występowała z takimi sławami jak Kanye West czy Leszek Możdżer. Towarzyszyła na scenie największym gwiazdom polskiej piosenki, ale też gwiazdom zagranicznym, jak Helena Vondrackova czy Demis Roussos. Nagrywała dla wielu stacji TV zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową, muzykę do filmów, bajek i reklam.

Jej wrażliwość i otwartość na ludzi zaoowocowały przyznaniem Certyfikatu Dobroczynności przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Opis jej osiągnięć artystycznych zamieszczony został w Jubileuszowej Księdze „Twórcy Wizerunku Polski”. Wyróżniona odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej", medalem "Pro Masovia", statuetką "Kryształowa Kobyłka".

Ukończyła studia menedżerskie. Z wielkimi sukcesami zarządza przedsięwzięciami kulturalnymi. Jest właścicielem Best Art Promotion, Prezesem Fundacji Perła Baroku, Dyrektorem Filharmonii dla Dzieci, którą założyła i prowadzi wg autorskiej koncepcji, twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku - Koncerty Mistrzów, którego 10 minionych edycji obejrzało ponad 40 tys osób, a który zaprasza tylko wybitne indywidualności artystyczne, w tym zdobywców nagród Grammy, Midem, Diapason D'Or, Gramophone, Telerama i zwycięzców najważniejszych muzycznych konkursów świata.

Uwielbia oprócz muzyki sztukę, architekturę, książki i podróże. Ale także włoski, matematykę i jazdę samochodem.