17. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów
KONCERT 3
27.06.2024 Czwartek
godz. 19.15
Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2 Kobyłka
w s t ę p w o l n y
ARCYDZIEŁA MUZYKI FORTEPIANOWEJ
i światowe prawykonanie
Jan Wachowski – fortepian, kompozycja
Krzysztof Michalski – Wiolonczela
Jan Wachowski – pianista, kameralista i kompozytor. Ukończył studia pianistyczne i kompozytorskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie fortepianu Eliane Reyes.
Kamieniem milowym w jego karierze pianistycznej było zajęcie w wieku 19 lat I miejsca na 21. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Pietro Argento we Włoszech w kategorii pianistów do 37 roku życia – kiedy to po raz pierwszy w historii tego konkursu tytuł zwycięzcy przyznanego tak młodemu pianiście.
W 2023 r. otrzymał II nagrodę oraz 10 nagród specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Jest również laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych w tym: 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu, 4. Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zdobył też Grand Prix na 5. Ogólnopolskim Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie.
W październiku 2023 r. w Brukseli miał zaszczyt wystąpić na wspólnym koncercie z Martą Argerich.
Koncertował na ważnych scenach muzycznych w kraju oraz za granicą w: Belgii, Chinach, Niemczech, Norwegii i we Włoszech m. in. w: Głównej Sali Koncertowej w Pekinie oraz w filharmoniach: Narodowej w Warszawie, Szczecińskiej, Białostockiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej a także w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Narodowym Instytutcie Fryderyka Chopina, oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, w tym: „Classicissimo” w Teatrze Królewskim w Brukseli, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach czy Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku w Kobyłce.
Jako solista orkiestry współpracował z: Rune Bergmannem i International Symphonic Lutoslawski Youth Orchestra (ILYO), Łukaszem Borowiczem oraz Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Sinfonią Juventus, Nimrodem Davidem Pfefferem oraz Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Adamem Klockiem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej a także Piotrem Sułkowskim i Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Nagrywał dla Dux, Telewizji Polskiej, oraz Polskiego Radia dla Ciebie.
Otrzymał Nagrodę Bechsteina oraz Stypendium „Młoda Polska” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Kwintet Fortepianowy autorstwa Jana Wachowskiego uzyskał 1 miejsce na 1. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards w Madrycie, któremu przyznano tytuł „Best Piano Quintet in 2017”. Został nagrany dla Naxos i był wielokrotnie wykonywany w sezonie artystycznym 2018/19 w Madrycie w tym w Filharmonii Madryckiej.
Podczas 17. Festiwalu PERŁA BAROKU usłyszymy światowe prawykonanie Sonaty Wiolonczelowej Jana Wachowskieg
Krzysztof Michalski – polski wiolonczelista, obecnie kończący studia w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie – Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu, w klasie wybitnego wiolonczelisty Edgara Moreau.
Zwycięzca i Laureat wielu konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Johansena w Waszyngtonie, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Davida Geringasa w Kłajpedzie, Międzynarodowego Konkursu Zoltána Kodály’a W Debreczynie, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Buchet w Brukseli.
Równocześnie ze studiami w Paryżu, ramach projektu “Académie Jaroussky” rozwija się pod kierunkiem Anne Gastinel. Jego rozwój muzyczny kształtowali wcześniej, między innymi, Jérôme Pernoo, Claire Oppert, Aleksandr Khramouchin, Vladimir Perlin oraz Henryk Zarzycki.
Jako solista oraz kameralista występował w wielu krajach Europy, w Japonii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz Kolumbii. Współpracował z orkiestrami takimi jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Flamandzką w Antwerpii, Orkiestrą Symfoniczną “Kodály” w Debreczynie czy Orkiestrą Uniwersytecką Departamentu Tolima w Kolumbii.
Pojawił się również na cenionych festiwalach, m.in. Le Festival de La Roque d’Anthéron, Les Moments Musicaux à La Baule, La Folle Journée de Nantes, La Folle Journée de Tokyo, Les Impromptus czy Festiwal Prezentacje.
W październiku 2023 miał zaszczyt, razem z pianistą Janem Wachowskim, wykonać finałową część sonaty wiolonczelowej Chopina na otwarcie koncertu “Martha Argerich & Friends play for Brussels”.
Był pierwszym wiolonczelistą Orkiestry Talentów przy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Przez lata jego rozwój muzyczny wspierały instytucje takie jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fondation Safran, program Morningside Music Bridge oraz fundacja Pro Musica Bona.
PROGRAM KONCERTU:
Jan Sebastian Bach
Preludium i Fuga g-moll nr 16 BWV 861
Fryderyk Chopin
Ballada As- dur op. 47
Fryderyk Chopin
Ballada f-moll op. 52
Claude Debussy
L’isle joyeuse (Wyspa radości)
Jan Wachowski
Sonata na wiolonczelę i fortepian
Cz. I Largo con espressione – allegro appassionato
Skąd cierpienie?
Zastąpiło mi drogę…
Cz. II Larghetto
I na oczy
Założono mi okulary z łez
Cz. III Intermezzo (moderato)
I nagle ujrzałem wśród mroków powodzi
Dziwne przeszłości cienie…
Cz. IV Misterioso – adagio
Wszak, jeśli zawsze po wieczornej rosie
Choć noc zwiastuje
Przychodzi dni więcej.
Cytaty do sonaty pochodzą z wierszy Lecha Kazimierza Mrowińskiego.