16. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów​

INAUGURACJA
19.06.2023 Poniedziałek
godz. 19.00

„TRIUMPH OF JOY”
ROYAL STRING QUARTET

Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce
Elwira Przybyłowska – II skrzypce
Paweł Czarny – altówka
Michał Pepol – wiolonczela

Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2 Kobyłka
WSTĘP WOLNY

O ARTYSTACH:

Royal String Quartet to dziś marka rozpoznawalna na całym świecie. Gdy w trakcie studiów przyjeżdżali do Londynu na kursy mistrzowskie u Amadeus Quartet, tęsknie spoglądali na mekkę kameralistów – Wigmore Hall – dziś mają na koncie aż piętnaście występów w tej sali.

Melomani całego świata poznali brzmienie kwartetu dzięki współpracy z BBC: w latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem New Generation Artist, czego efektem były liczne występy 

i nagrania, wydawane na płytach i dołączane do „BBC Music Magazine”. Od tego czasu koncertów kwartetu można regularnie słuchać m.in. w Programie 2 Polskiego Radia, BBC 3 i wielu innych rozgłośniach. Recitale RSQ transmitowane były przez telewizję Mezzo i TVP Kultura. 

W budowaniu marki zespołu ważną rolę odegrał także specjalny koncert dla królowej Elżbiety II. 

Zespół jest doceniany przez najważniejsze festiwale na świecie. Pięciokrotnie wystąpił na BBS Proms, koncertował też m.in. na City of London Festival, Aldeburgh Festival, West Cork Music w Irlandii, Schleswig Holstein i Rheingau Festival w Niemczech, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Sacrum Profanum w Krakowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu oraz australijskim Perth International Arts Festival. Oprócz Wigmore Hall kwartet wystąpił z recitalami m.in. w londyńskiej Cadogan Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art, Phillips Collection oraz w Smithsonian Institute w Waszyngtonie (na komplecie instrumentów Antonio Stradivariego), Studio 104 w Maison de la Radio w Paryżu, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinů w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Konzerthausach w Wiedniu i Berlinie, Sejong Center w Seulu, oraz Beijing Concert Hall w Pekinie.

Sukcesy zespołu zaowocowały trwającą od 2008 roku współpracą z brytyjską wytwórnią Hyperion. RSQ stał się jednym z czołowych ambasadorów polskiej kultury. Ostatnio Brytyjczycy powierzyli Royal String Quartet nagranie utworów swojego klasyka współczesności, Jamesa MacMillana (2018). Albumy zespołu doceniają i nagradzają krytycy najlepszych magazynów muzycznych świata:  „Gramophone” (wyróżnienie Editor’s Choice), „BBC Music Magazine” (wyróżnienie Disc of the Month), „Diapason” i„The Strad”.

PROGRAM KONCERTU:

Wolfgang Amadeusz Mozart
Divertimento d-dur KV 136

Ulubiony Mozart – autorski wybór ulubionych części kwartetów Mozarta
I. Kwartet smyczkowy D-Dur KV. 499 cz.1 Allegretto
II. Kwartet smyczkowy B-Dur KV. 458 cz.3 Adagio
III. Kwartet smyczkowy F-Dur KV. 590 cz.3 Minuetto:Allegretto
IV. Kwartet smyczkowy G-Dur KV 387 cz.4 Molto Allegro

Antoni Dvorak
Kwartet smyczkowy F-dur op.96 „Amerykański”