Łukasz Długosz – jeden z najlepszych flecistów świata. Zwycięzca 34 konkursów fletowych, występuje z najlepszymi orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach, dając ponad 100 koncertów rocznie. Mieszka w Nowym Jorku, do Polski przylatuje przy okazji tournee po Europie.
Przy fortepianie- Andrzej Jungiewicz
FINAŁOWY KONCERT
VI FESTIWALU „PERŁA BAROKU”
16 czerwca 2013, g.19.00, barokowa Bazylika Świętej Trójcy
Kobyłka pod Warszawą, ul.Kościelna 2, wstęp wolny
ŁUKASZ DŁUGOSZ – Wiele z jego realizacji można uznać za muzyczne spełnienie marzeń, w tym nagrania London Symphony Orchestra, czy koncert w sali Musikverein w Wiedniu, gdzie 2,5-tysięczna publiczność nagrodziła artystę owacją na stojąco. W 2008r., jako 25cio latek Łukasz Długosz stanął do największego konkursu fletowego na świecie : „Jean-Pierre Rampal” w Paryżu, do którego każdej edycji zgłasza się ok. 600 uczestników. Do przesłuchań koncertowych po eliminacjach dopuszczanych jest 100, a do drugiego etapu przechodzi już tylko 16. Łukasz Długosz zdobył drugie miejsce, wszystkie nagrody dodatkowe i uznanie żony zmarłego w 2000r. J.P.Rampala. Dziś Łukasz Długosz koncertuje na złotym flecie, który należał do tego jednego z największych muzyków XXw.
Jest absolwentem Staatliche Hochschule für Musik we Fryburgu klasie Mirjam Nastasi, Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie Andrasa Adorjana, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryzu u mistrza Pierre-Yves’a Artauda, oraz Yale University w klasie Ransoma Wilsona.
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe, w tym m.in.: BBC, Deutschlandradio, Polskie Radio, Radio France, RMF Classic. Jest jurorem międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród i odznaczeń m.in: Gloria Artis, Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(Polska), Zeit-Preis ( Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy). Zrealizowano o nim film telewizyjny, który sfinansował Narodowy Bank Polski.
Urzeka w jego grze piękny, elastyczny dźwięk, perfekcyjna technika i ogromna muzykalność, do których podczas koncertów na żywo dochodzi także niezwykłe sceniczne obycie i znakomita prezencja. Cechy te czynią go artystą absolutnym.
Andrzej Jungiewicz– ceniony pianista kameralista i akompaniator. Absolwent klasy fortepianu prof. Józefa Stompla, oraz klas kameralnych prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk w Akademii Muzycznej w Katowicach. Brał udział w kursach instrumentalnych pracując pod kierunkiem wielu wybitnych muzyków m. in. Barbary Halskiej, Ryszarda Baksta, Rudolfa Buchbindera i Konrada Richtera.
Nagrywał dla radia i telewizji. Koncertuje na wielu festiwalach i dokonuje prawykonań muzyki najnowszej. Jest akompaniatorem na wielu kursach mistrzowskich m. in. fletowych, kontrabasowych, saksofonowych, muzyki XX wieku, oraz kursach metodycznych.
Nagrody i wyróżnienia:
-
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1987 )
-
Laureat konkursów na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985 i 1986),
-
Laureat Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986)
-
Laureat Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych (1985).