12 czerwca 2015 , g.20.15,
Bazylika Świętej Trójcy
ul.Kościelna 2, Kobyłka
W tym roku już 9 raz odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty Mistrzów. Przybywa na to wydarzenie corocznie ponad 4 tys osób. RMF Classic pisał kiedyś „Kobyłka zyskuje miano muzycznej Mekki”.
Rzeczywiście Festiwal zaprasza wyjątkowych artystów. Celuje w wielkie osobowości, laureatów największych konkursów. I niewątpliwie do takiej, najwyższej klasy artystów świat zalicza wybitnego flecistę Łukasza Długosza. Podczas recitalu w Kobyłce wystąpi ze znakomitą flecistką Agatą Kielar-Długosz /prywatnie żona artysty/ i wybitnym kameralistą Andrzejem Jungiewiczem przy fortepianie.
ŁUKASZ DŁUGOSZ uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Absolwent prestiżowych uczelni Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven (USA) . Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, (Dania),Viggiano (Włochy). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein- Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic. Jest jurorem międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród i odznaczeń m.in: Gloria Artis, Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska), Zeit-Preis ( Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben. Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
Agata Kielar – Długosz -flet ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, Hochschule für Musik w Weimarze, solistyczne studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater, oraz Richard Strauss Konservatorium w Monachium. Jako stypendystka Socrates-Erasmus doskonaliła swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, oraz na wielu mistrzowskich kursach fletowych, m.in. u Petera Lukasa Grafa, Jeanne Baxtresser, Philippe’a Bernolda, Jeana Claude’a Gérarda, Felixa Renggli, Jacquesa Zoona, Petera Lloyda, Mariny Piccinini i Ransoma Wilsona. Jest laureatką konkursów fletowych w kraju i za granicą: w 2003 roku została finalistką 10. Internationaler Flöten- Wettbewerb Fredrich Kuhlau w Uelzen w Niemczech, w roku 2006 zdobyła II nagrodę w 4. Concorso Internazionale Premio w Padwie we Włoszech, oraz II nagrodę i nagrodę specjalną w 4. Concorso Internazionale di Interpretazione Flautistica w Ovadzie we Włoszech. Była też finalistką oraz laureatką nagrody specjalnej w 11. International Flute Competition w Timisoarze w Rumunii. W 2007r. otrzymała III nagrodę podczas 6. Międzynarodowego Konkusu Fletowego im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano we Włoszech. Ponadto otrzymała wiele stypendiów, m.in. Komisji Fulbrighta (2009), KAAD (2005-2007), All Flutes Plus (1998), Jeunesses Musicales (1999, 2000, 2002), Top Wind (1998), Stiftung für Musik Zürich (1998, 1999, 2002), oraz fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now.
ANDRZEJ JUNGIEWICZ – FORTEPIAN Absolwent znakomitej klasy fortepianu prof.Józefa Stompla w Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, laureat konkursów pianistycznych, oraz stypendysta Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie Brał udział w mistrzowskich kursach pianistycznych i kameralnych pod kierunkiem m. in. Barbary Halskiej, Ryszarda Baksta, Rudolfa Buchbindera, Konrada Richtera. Nagrywał dla radia i telewizji. Koncertował na wielu festiwalach polskich i europejskich. Dokonywał prawykonań muzyki najnowszej. Współpracuje jako kameralista z wybitnymi muzykami w kraju i za granicą. Występuje w Europie, Ameryce i Azj: w Hong-Kongu, Pakistanie i Malezji. Jest akompaniatorem na licznych kursach mistrzowskich. Jest jednym z najlepszych polskich pianistów kameralistów, a obecnie także wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach.