11. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów​

Festiwal 2018 Inauguracja Romantyczna Europa

Łukasz Długosz- Andrzej Jungiewicz- Gabriela Szendzielorz

Recital Romantyczna Europaza inauguruje 11 edycję Festiwalu Perła Baroku® – Koncerty Mistrzów w podwarszawskiej Kobyłce. Od 2008 r koncerty festiwalowe odwiedziło ponad 40tys. osób, a kluczem doboru artystów jest wybitna osobowość artystyczna. Łukasz Długosz- najbardziej utytułowany w historii polski flecista- wpisuje się w ten klucz znakomicie. Na scenie towarzyszyć mu będzie znakomity pianista i kameralista z Akademii Muzycznej w Katowicach Andrzej Jungiewicz. Program obejmie nie tylko muzykę romatyczną, ale także dzieła współczesnej muzyki polskiej.

Inspiracją do powstania koncertu bywa nie tylko osobowość artystyczna, ale także czasem znakomite odkryte/zasłyszane dzieło, które chciałabym pokazać Państwu podczas Festiwalu. Tak jest tym razem z sonatą Tadeusza Szeligowskiego, która w wykonaniu duetu Długosz – Jungiewicz błyszczy, zachwyca precyzją i staje się perełką, która w najlepszy sposób wprowadzi festiwalową publiczność w świat współczesnej muzyki polskiej. Niezwykłym dziełem odkrywanym przez znas podczas tego koncertu będzie także „Krąg Kwintowy” Andrzeja Panufnika – pierwszy zachowany utwór Andrzeja Panufnika na fortepian solo i – obok Reflections i Pentasonaty – jeden z trzech napisanych na ten instrument. To 12 kontrastujących etiud- wspaniały wirtuozowski utwór, pełen bogatych środków wyrazu sprawiający wykonawcy i słuchaczowi ogromną satysfakcję muzyczną. Utwór ten usłyszymy w wykonaniu prof. Gabrieli Szendzielorz z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
->->-> WSTĘP WOLNY <-<-<-

Program koncertu

/treść archiwalna ukryta/

Łukasz Długosz - Perla Baroku 2018

Łukasz Długosz uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneider, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina i wielu innych. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych. Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki  oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie  wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

FESTIWAL PERŁA BAROKU - Andrzej Jungiewicz

Andrzej Jungiewicz to absolwent klasy fortepianu prof. Józefa Stompla oraz klas kameralnych prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą w macierzystej Uczelni oraz nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Brał udział w mistrzowskich kursach pianistycznych i muzyki kameralnej pracując pod kierunkiem m. in. Barbary Halskiej, Ryszarda Baksta, Rudolfa Buchbindera, Konrada Richtera. W młodości stypendysta Ministra kultury i Sztuki, oraz laureat konkursów na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi, Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych i innych. Jako solista i kameralista występował w Polsce i za granicą, w tym we Francji, Hong Kongu, Malezji, Niemczech, Pakistanie, Słowacji, Szwecji, na Ukrainie. Koncertuje na wielu konkursach i Międzynarodowych Festiwalach. Dokonywał wielokrotnie światowych prawykonań, oraz licznych nagrań dla Polskiego Radia i telewizji.

Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz - Perła Baroku 2018

Gabriela Szendzielorz ukończyła katowicką Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w dwóch specjalnościach: teorię na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz fortepian na Wydziale Instrumentalnym, w klasie prof. Czesława Stańczyka. Obecnie jest profesorem doktorem habilitowanym w macierzystej uczelni. Jest laureatką Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Brała udział w konkursach Bachowskich w Lipsku i Saarbrücken, jak również w licznych kursach kompozytorskich i pianistycznych. Występowała w kraju i za granicą z recitalami solowymi, kameralnymi i jako solistka z orkiestrami. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, jak m.in.: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Polska Muzyka Najnowsza – Festiwal Prawykonań w Katowicach, Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Poznańska Wiosna Muzyczna. Dokonała wielu prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych. Nagrywała dla Polskiego Radia, oraz realizowała nagrania płytowe. Zajmuje się popularyzowaniem muzyki współczesnej, prowadząc warsztaty i kursy dla uczniów, nauczycieli i studentów. Jako juror bierze udział w konkursach pianistycznych dla dzieci. Jest autorką publikacji "Utwory aleatoryczne w dydaktyce", "Praktyka wykonawcza muzyki XXIw." a także artykułów dotyczących muzyki współczesnej i improwizacji.