Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki to arcydzieła polskiej muzyki wokalnej, których piękna nie przyćmił czas- a minęło jakieś pięć stuleci. Zachwyci Państwa podczas tego koncertu – a wielu zaskoczy- mistrzowski poziom polskiej muzyki doby renesansu i baroku. W drugiej części koncertu usłyszymy  pieśni świeckie, perełki autorstwa m.in. Orlanda di Lasso i Johna Dowlanda.
11.czerwca 2013   Wtorek, g.19.00
Bazylika Św.Trójcy w Kobyłce, ul.Kościelna 2, WSTĘP WOLNY
PROAVITUS zachwyca świeżością, swobodą i pasją wykonawczą. Dwukrotne zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Dawnej, ma w dorobku kilka europejskich tras koncertowych, nagrania radiowe, telewizyjne i znakomite recenzje.
Bezpośrednią przyczyną powstania tej wokalnej grupy, poszerzanej też czasem o instrumenty, była tęsknota za czasami ożywionego mecenatu artystycznego epoki renesansu i baroku.  Jakże bliska jest ta idea pragnieniom, dla których powstał  Międzynarodowy Festiwal „Perła Baroku-Koncerty Mistrzów”- na którym w edycji 2013 zespół będzie koncertował. „Niech muzyka stanowi integralną część życia, towarzysząc ludziom we wszystkich jego aspektach, od chwili narodzin, aż do śmierci” mówi motto Proavitus.
PROAVITUS to z łaciny „dziedzictwo, spuścizna, ojcowizna”, stąd głównym założeniem zespołu jest wykonawstwo muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Zespół powstał w listopadzie 1993 roku, a jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Arkadiusz Bogus. 
posłuchajmy: Cyprian Bazylik , psalm „W Tobie Panie nadzieję mam”