H O P K I N S O N      S M I T H
Artysta urodzony w Nowym Jorku, a wykształcony na Harvardzie. Uważany za najlepszego lutnistę świata. Jedna z największych muzycznych osobowości jakie pojawiły się w XXw.
Uroczysty Koncert Finałowy Festiwalu
„Reneissance Rainbow”

24 czerwca 2012, Niedziela, g.19.00    barokowa  Bazylika Świętej Trójcy.

Kobyłka pod Warszawą, ul.Kościelna 2

 Jego 27 solowych płyt uzyskało łącznie zawrotną ilość czterdziestu(!) najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych. Otrzymał 12 razy wyróżnienie  „Choc du Monde de la music”, 11 razy „10 de Repertoire”, 9 razy „Diapason D’or”, 4 nagrody „Telerama un evenement”, a ponad to:

 -Grand Prix du Disque,

-2000 Cannes Classical Awards prize for best 18th concerto recording,

-Goldberg 5stars- the best recording of 2000 (za nagranie solowych sonat i partit Bacha)

RECENZJE

„Lutnia jest z pewnością najbardziej osobistym z instrumentów ale także prawdopodobnie najbardziej perfekcyjnym- powiedział Strawiński. W rękach Hopkinsona Smitha prawdą o lutni są oba te stwierdzenia. Słuchać go wykonującego Bacha, Weissa czy Gallota, to słuchac poety. Jest magikiem idealnego intymnego dzwięku.”

Bradley Bambarger / Pulse!Magazine

Hopkinson Smith gra tak imponująco, że uważam jego nagranie Sonat i Partit Bacha za jedną z największych realizacji tego roku na świecie.

Igor Kipnis / Goldberg Magazine

„Książę współczesnych lutnistów”

Lawson Taitte / Dallas Morning News

„Hopkinson Smith  to bez wątpienia, najlepszy  lutnista świata.”

San Francisco Cronicle

„Hopkinson Smith gra na lutni z ekstremalną precyzją i uczuciem(…) Zamknij oczy a odpłyniesz w czasy królów i zamków, bujnych łąk i aniołów w przestworzach(…)Ta płyta jest podróżą wstecz w czasie i jest perfekcyjna do popołudniowej bogatej refleksji”

Steven Athanas / Toledo City Paper

w programie: muzyka Renesansu