16. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów​

KONCERT 2
20.06.2023 Wtorek
godz. 19.00

MURAS / BRZEZINA DUO

JAKUB MURAS – SAKSOFON SOPRANOWY I ALTOWY
ŁUKASZ BRZEZINA – AKORDEON

Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2 Kobyłka
WSTĘP WOLNY

O ARTYSTACH:

Jakub Muras jest wszechstronnym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich saksofonistów. Jako solista i kameralista występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Litwie, Estonii i w Polsce. Jest laureatem ponad 30 głównych nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Za szczególne osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, a także programem Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska.

Artysta jest współzałożycielem i sopranistą The WHOOP Group – najbardziej rozpoznawalnego polskiego kwartetu saksofonowego, z którym aktywnie koncertuje. Zespół cieszy się popularnością oraz uznaniem publiczności na całym świecie. Klip kwartetu z nagraniem Burzy Antonia Vivaldiego ma kilkadziesiąt milionów odsłon w internecie. Jakub Muras z powodzeniem zajmuje się także komponowaniem i aranżacją. W 2022 roku został laureatem stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego stworzył projekt z autorskimi utworami na kwartet saksofonowy. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Chopin University Press ukazała się płyta Debut zespołu Warsaw Saxophone Orchestra z Błękitną Rapsodią Georga Gershwina w aranżacji Murasa na 14 saksofonów. Płyta została uhonorowana nagrodą Fryderyk w kategorii „Album Roku – Muzyka Orkiestrowa”. 

Z wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu prof. dra hab. Pawła Gusnara, w której obecnie pełni funkcję asystenta profesora. Studiował także na Musik und Kunst Privatuniversitӓt der Stadt Wien w klasie prof. Larsa Mlekuscha. Często zapraszany jest w roli pedagoga do prowadzenia kursów mistrzowskich oraz warsztatów dla młodych saksofonistów.

Łukasz Brzezina jest laureatem ponad 30 nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, m. in. International Music Competition „Grand Prize Virtuoso”, IBLA Grand Prize, VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego”Alkagran 2014″. Był także finalistą konkursu „Młody Muzyk Roku 2012”.

Od początku swojej edukacji muzycznej występował jako solista i kameralista w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Słowacji i Włoszech. W 2016 roku zadebiutował w londyńskiej Royal Albert Hall, a podczas trasy koncertowej po USA, w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2015 roku został objęty prestiżowym programem stypendialnym Ministra Kultury „Młoda Polska”. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem najwybitniejszych akordeonistów i pedagogów, do których zaliczają się: Stefan Hussong, Geir Draugsvoll, Grzegorz Stopa, Claudio Jacomucci, Mie Miki, Matti Raantanen i Yuri Shishkin.

PROGRAM KONCERTU:

1. J. S. Bach – Koncert Włoski F-dur, BWV 971 cz. I i III

2. Antonio Vivaldi/Astor Piazzolla – Cztery Pory Roku:
Astor Piazzolla – Zima
Astor Piazzolla – Wiosna
Antonio Vivaldi – Jesień
Antonio Vivaldi – Lato („Burza”)

4. Astor Piazzolla – Oblivion

5. Gabriel Faure – Après un rêve

6. Witold Lutosławski – Preludia Taneczne

7. Pedro Iturralde – Pequena Czardas