Jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych jakie powstały w historii muzyki – koncert fortepianowy f- moll Fryderyka Chopina – wzruszający , oszałamiający, nostalgiczny, i cudowny IV koncert genialnego Ludwiga van Beethovena, zwany „Skowronkowym”. Te dwie nadzwyczajne kompozycje zainaugurują

5.Międzynarodowy Festiwal „Perła Baroku – Koncerty Mistrzów”

17. czerwca 2012, Niedz., g.19, Barokowa Bazylika Świętej Trójcy

Kobyłka pod Warszawą, ul.Kościelna 2

artyści: PIOTR SAŁAJCZYK -pianista. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla w Akademii Muzycznej w Katowicach – to od dziesięcioleci ścisła czołówka najlepszych klas fortepianu w Polsce. Obecnie pełni funkcję asystenta Profesora, równocześnie doskonaląc mistrzowskie umiejętności na Uniwersytecie Muzycznym Mozarteum w Salzburgu.W 2011 roku został zaproszony na Międzynarodowy Konkurs Młodych Talentów w Niemczech, gdzie otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Beethovena. Jego płyty wydawane są przez Polskie Radio i DUX. Za ostatnią solową płytę wyróżniony został prestiżowymi nagrodami: MAESTRO przyznawaną przez francuski magazyn „Pianist”, oraz Luxemburską nagrodą Pizzicato Supersonic Award. Występuje regularnie na międzynarodowych festiwalach, m.in: „Bejing Modern Music Festival“ w Chinach, „Sommets Musicaux de Gstaad“ w Szwajcarii, „Etniczne Inspiracje“ oraz „Chopiniana“ w Warszawie,  Festiwal „Wirtuozi” we Lwowie, „Chanterelle Festival“ we Francji,  „Intersonanzen“ w Poczdamie, czy „Unerhoerte Musik“ w Berlinie, oraz koncertuje w wielu innych krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jako solista występował z wieloma orkiestrami. Warto wymienić koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, czy Sinfonią Juventus.

Piotr Sałajczyk posiada w swym repertuarze znaczące dzieła literatury pianistycznej od baroku do muzyki XXI w., w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane. Wielokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Jest zwycięzcą i laureatem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Swoje umiejętności doskonalił u takich mistrzów jak Aleksiej Maksymow, Wiesław Szlachta, Christopher Wyneken oraz Krystian Zimmerman.

LASON ENSEMBLE. Zespół założony w 2009 roku przez artystów wywodzących się z katowickiej Akademii Muzycznej. Obok pianisty Piotra Sałajczyka w jego skład wchodzi kwintet smyczkowy, który stanowią:

Krzysztof Lasoń – skrzypce I

Agnieszka Lasoń – skrzypce II

Elżbieta Mrożek-Loska – altówka

Stanisław Lasoń – wiolonczela

Jan Kotula – kontrabas

Członkowie zespołu są laureatami konkursów, m. in. w Aix-en-Provence, Krakowie, Poznaniu, Elblągu, Oldenburgu. Doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich pedagogów jak Zakhar Bron, Paul de Clerck, Marina Jashwili, Zygmunt Jochemczyk, Yair Kless, Kurt Levin, Wolfgang Marshner, Marek Moś, Jeroen Reuling czy Grigorij Zhislin. Koncertowali w Europie i takich krajach jak Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Gruzja, Indie czy Nepal.

W roku 2010 zespół zdobył III nagrodę na Konkursie Tina Orsi Anguissola Scotti w Val Tidone we Włoszech. Występował na wielu festiwalach m. in. Bejing Modern Music w Pekinie, Forum Muzyki Młodych w Kijowie czy Lwowscy Wirtuozi we Lwowie.Ważną rolę w działalności zespołu odgrywa wykonastwo muzyki nowej i najnowszej. Lasoń Ensemble brał udział w nagraniach płytowych płyt monograficznych Aleksandra Nowaka (wraz z czołową polską śpiewaczką Urszulą Kryger), Pawła Hendricha i Stanisława Bromboszcza dla DUX i Polskiego Radia. Nagrał także muzykę do filmów Klisze Pamięci, Mój Biegun i Lekcja Agaty. Jest również organizatorem cyklu koncertów muzyki kameralnej w Mikołowie. Za działalność na rzecz promocji miasta zespół otrzymał tytuł Mikołowianina Roku 2011.