14. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów




W związku z sytuacją epidemiczną obowiązują ograniczenia liczby słuchaczy na wydarzeniach kulturalnych.
Miejsca w bazylice są rezerwowane. Strefa widza na dziedzińcu- bez rezerwacji.
Poznaj zasady uczestnictwa w REGULAMINIE
Wariacje Goldbergowskie to jedno z legendarnych dzieł historii muzyki, a rozpoczynająca je aria należy do najpiękniejszych w muzyce baroku.
Usłyszymy arcydzieło Bacha w wykonaniu artystów Polish Soloists Trio, którzy zdobywali najwyższe laury konkursów instrumentalnych. Zapraszamy na wspaniałe barokowe i wirtuozowskie otwarcie festiwalu.
Polish Soloists Trio
Sebastian Czaja – skrzypce
Tomasz Rosiński – altówka
Jan Lewandowski – wiolonczela
Miejsce koncertu: BAZYLIKA ŚWIĘTEJ TRÓJCY – KOBYŁKA – UL. KOŚCIELNA 2
***
PROGRAM KONCERTU
JAN SEBASTIAN BACH
WARIACJE GOLDBERGOWSKIE
***
ARTYŚCI
Sebastian Czaja – skrzypce. Ukończył z wyróżnieniem poznańską „Szkołę Talentów” w klasie skrzypiec profesor Jadwigi Kaliszewskiej oraz profesora Bartosza Bryły, a następnie- również z wyróżnieniem – studia magisterskie w Hochschule der Künste Bern, w klasie profesora Bartłomieja Nizioła.
Koncertuje jako solista oraz kameralista w najważniejszych salach w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Litwie, Chinach). Zdobył najwyższe nagrody na wielu konkursach skrzypcowych, między innymi w Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie, Kownie, Ust nad Orlici i Bernie. Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez takich artystów jak: Maxim Vengerov, Michaela Martin, Don SukKang, Jeremy Menuhin, Grigorij Zhyslin, Victor Pikajzen, Bartłomiej Nizioł, Jadwiga Kaliszewska, Konstanty Andrzej Kulka, Bartosz Bryła, Jakub Jakowicz.
Uhonorowany Dyplomem „Magna Cum Laude”, przyznanym przez wielkopolską muzyczną lożę honorową w uznaniu za odniesione sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, oraz tytułem „Człowiek Roku” w dziedzinie kultury w Pile. W 2009 oraz w 2010 roku otrzymał zaproszenie na Summer International Menuhin Music Academy, podczas którego współpracował m.in. z Jeremy Menuhin’em. Czterokrotnie wygrywał konkurs kameralny HKB, dzięki któremu miał okazję współpracować z wybitnymi kameralistami (między innymi z Antonio Meneses’em czy Louise Hopkins) oraz brać czynny udział w „Excellence Kammermusik Konzerte” w Bernie.
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Fundacji Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fritz Gerber Stiftung, Rita Zimmermann Stiftung. Trzykrotnie otrzymał stypendium fundacji Lyra Stiftung. W 2019 roku został „Ambasadorem Wielkopolskiej Kultury”.
Od 2011 roku regularnie współpracuje z wirtuozem gitary Januszem Stroblem. Jest założycielem i Dyrektorem Generalnym orkiestry Polish Soloists, a od 2021 roku również Prezesem Zarządu Fundacji Polskich Solistów. Artysta gra na XVII- wiecznych skrzypcach Mathiasa I Klotza.
Tomasz Rosiński – altówka. Absolwent studiów licencjackich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki dr hab. Katarzyny Budnik. Laureat wielu konkursów solowych i kameralnych m.in: 1. miejsca na X Ogólnopolskim Konkursie im. J. Rakowskiego w Poznaniu, 1. miejsca na XIX i XX Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Dolnym Kubinie, oraz 1. nagrody na V Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.Jako muzyk orkiestrowy i kameralista występuje pod szyldem orkiestry Sinfonia Varsovia, oraz zespołu Polish Soloist. Regularnie współpracuje z zespołem Chain Ensemble Andrzeja Bauera. Jako solista występował z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, a jako kameralista brał udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą m.in: Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch, Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Międzynarodowym Festiwalu EMANACJE w Lusławicach, La Folle Journée de Nantes we Francji oraz Szalone Dni Muzyki w Warszawie.
Jan Lewandowski – wiolonczela. Absolwent znakomitej klasy wiolonczeli prof Jadwigi Ewald w gdańskim liceum muzycznym. Następnie z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika, oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem oraz tytułu magistra sztuki, w październiku 2019 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach zdobył m.in.: Nagrodę za największą osobowość artystyczną, nagrodę filharmoników oraz III Nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej; Złotą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Svirel w Nova Gorica (Słowenia), Nagrodę GRAND PRIX na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym With Music Through Europe w Wilnie (Litwa), I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, I Nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych CEA w Warszawie. Za swoje osiągnięcia artystyczne, otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska Młody Gdańszczanin, a także – wielokrotnie – Nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa i stypendium Rektora gdańskiej Akademii Muzycznej. W latach 2013-2014 był stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Obecnie współpracuje z tym stowarzyszeniem w charakterze pedagoga podczas warsztatów dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.
Od czasów studenckich współpracuje z pianistką Aleksandrą Świgut, z którą prowadzi ożywioną działalność koncertową. Na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rzymie 11 listopada 2018 roku wykonali razem recital z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale w Rzymie. Występował na wielu scenach i salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Teatrze Wielkim w Warszawie, Filharmonii Świętokrzyskiej, a także w Austrii, Szwecji, Włoszech, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie, na Litwie oraz na Białorusi.
* * *
Wstęp zgodnie z tradycją festiwalu pozostaje bezpłatny.

























