11. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów​

Festiwal Perła Baroku - Debiuty 2018

JAN WACHOWSKI

Festiwal Perła Baroku 2018 po raz pierwszy zaprezentuje koncert DEBIUTY 2018. Jego misją jest promowanie młodych talentów, a szczególnie utalentowanej polskiej młodzieży. Świat artystyczny jest- wbrew pozorom- dość brutalny i niewątpliwie każda szansa, dana stojącym na początku kariery młodym ludziom – jest ważna. Festiwal PERŁA BAROKU ® będzie odtąd aktywnym uczestnikiem tego wsparcia.

Pierwszy raz na koniec lata, pierwszy raz 6 koncertów, pierwszy raz biletowany koncert, pierwszy raz DEBIUTY .

Na ten historyczny koncert, rozpoczynający nową serię wydarzeń na naszym festiwalu, zaprosiłam Jana Wachowskiego -młodego utytułowanego pianistę i kompozytora, zwycięzcę m.in. Międzynarodowego konkursu Kompozytorskiego Cum Laude Music Awards w Madrycie (2017), oraz XXI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Pietro Argento w Barii we Włoszech (2018).

Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
->->-> WSTĘP WOLNY <-<-<-

Program koncertu

/treść archiwalna ukryta/

Jan Wachowski - Perła Baroku 2018 profil

Jan Wachowski od 6go roku życia pasjonuje go gra na fortepianie, a już w wieku 11 lat tworzył z sukcesem własne kompozycje. Obecnie Jan ma 19 lat.
W 2017 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. J. Elsnera w Warszawie, w klasie fortepianu u mgr Marii Palmowskiej-Guz i rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Fortepianu w klasie dr hab. Elżbiety Karaś-Krasztel oraz równolegle na Wydziale Kompozycji u prof. zw. dr hab. Pawła Łukaszewskiego.
Jako pianista wielokrotnie grał w salach koncertowych w kraju i zagranicą, m. in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (60-minutowy recital fortepianowy), w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (kwadranse muzyczne), w Forbidden City Central Hall w Pekinie w Chinach (udział w koncercie galowym), w Teatro Rossini w Gioia del Colle we Włoszech, w Neerpelt w Belgii, w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w Niemczech, w siedzibie NOSPR w Katowicach, na Zamku Królewskim w Warszawie. Na jubileuszowej płycie XX edycji prestiżowego Programu Morningside Music Bridge, którego był uczestnikiem w 2016 r., znalazło się jego wykonanie Etiudy Koncertowej „Waldesrauschen” F. Liszta.

Jan uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak: Philippe Giusiano, Wojciech Świtała, Józef Stompel, Krzysztof Jabłoński, David Moroz, Chu Yue, Mariola Cieniawa. Dodatkowo poszerzał swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie historycznym pod okiem Tobiasza Kocha, Geoffreya Goviera, Katarzyny Drogosz, Marka Brachy na Akademii Fortepianów Historycznych w ECM w Lusławicach.

Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych i kompozytorskich, m. in. laureatem I nagrody na XXI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Pietro Argento w Barii we Włoszech w 2018 r., I nagrody oraz Grand Prix na V Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie w 2017 r., II nagrody na IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie w 2017 r., I nagrody oraz nagrody Specjalnej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na III Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej o zasięgu ogólnopolskim w 2016 r., laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań CEA w 2016 r. Kwintet fortepianowy autorstwa Jana zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards w Madrycie w Hiszpanii w 2017 r. (spośród prac nadesłanych z ok. 100 krajów), otrzymując tytuł Best Classical Contemporary Work for Piano Quintet. W lipcu 2018 roku został wydany na płycie „In Crescendo” przez Non Profit Music Foundation w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz wykonywany będzie na wielu salach koncertowych za granicą, m. in. w Filharmonii Madryckiej.

Stypendysta Centrum Edukacji Artystycznej i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Marzeniem artysty jest łączyć pianistykę z kompozycją.