15. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – koncerty mistrzów​

KONCERT 3
29.06.2022 Środa
godz. 19.00

MARIA POMIANOWSKA
MINGJIE YU

BURSZTYNOWY JEDWAB

Maria Pomianowska – fidele kolanowe
Mingjie Yu – cytry chińskie

Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2 Kobyłka
WSTĘP WOLNY

Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych. Podróż wyobraźni w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich różnego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji, o przepływie czasu, także w muzyce…

W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie, oraz kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music”, dedykowane tym niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę, na sięgającym korzeniami czasów starożytnych, instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków Fryderyka Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng.

Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała. Koncert połączy zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

ARTYSTKI

MARIA POMIANOWSKA

Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

25 lat temu, wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała  rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych. Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Ma, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh. W latach 1997-2002 była ambasadorem RP w Japonii. Od tego czasu -zaprzyjaźniona z rodziną cesarską-  koncertuje i komponuje muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj.

W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2020 wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.

Ważniejsze odznaczenia i nagrody:

  • Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”-brązowy (2010),
  • „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011),
  • Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011),
  • Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016) ,
  • Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018),
  • Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”-srebrny (2019). Nagroda im.Witolda Hulewicza ( 2019).

MINGJIE YU

Pochodzi z chińskiej prowincji Hebei. Aktualnie odbywa staż doktorancki w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof.dr.hab. Marii Pomianowskiej. W Chinach Mingjie Yu pracuje jako dziekan Wydziału Muzyki Instrumentalnej Kolegium Muzycznego Uniwersytetu w Hebei, oraz jako nauczyciel gry na cytrze guzheng. Mingjie Yu jest członkiem między innymi: Chińskiego Narodowego Towarzystwa Orkiestrowego, Chińskiego Stowarzyszenia Muzyków Guzheng, oraz honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Muzyków miasta Shijiazhuang.

Artystka koncertuje w Chinach i Japonii a od 2021 roku również w Polsce. Mingjie Yu wielokrotnie zasiadała w jury różnorodnych konkursów muzycznych. Jako wykładowca ma też w swoim dorobku sukcesy pedagogiczne – jej uczniowie zdobywają nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Mingjie Yu komponuje muzykę osadzoną na tradycji chińskiej, włączając do niej również elementy elektroniki. Jest to zarówno muzyka solowa jak i przeznaczona na różne składy instrumentalne. Od 2016 roku, wraz z chińskim lutnikiem wykonującym guzhengi Cao Lansuo, opracowuje nowy typ siedmiotonowej cytry o nazwie Zheng Xiaomeng. Napisała również unikalny podręcznik „Nowa siedmiotonowa cytra strunowa –Zheng Xiaomeng- podstawowy gry na instrumencie”. Publikacja wydana została przez Yanshan University Press w październiku 2020 r.

PROGRAM KONCERTU

W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music”, dedykowane tym niezwykłym instrumentom strunowym.

posłuchaj: